Aktivt företag
Kulhan Investment AB
Översikt
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning. Bygga och sälja fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 november 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergtorpsvägen 3
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Kulhan Investment ABReg 2013-03-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
128 tkr
▼ 85,7 %Årets resultat
-6,6 mkr
▼ 40,2 %Tillgångar
12,5 mkr
▼ 77,6 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 1447,9 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
12 tkr
▼ 80,2 %Totala skulder
8,9 mkr
▼ 84,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 127 801 | 895 820 | 4 441 961 | −12 447 213 | 70 657 973 |
| Övriga externa kostnader | 6 203 427 | 2 095 093 | - | - | - |
| Personalkostnader | 116 955 | 1 878 459 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 047 685 | −2 951 424 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −6 604 488 | −4 710 099 | −7 772 749 | −19 247 144 | 4 332 922 |
| Resultat före skatt | −6 604 488 | −4 710 099 | - | - | - |
| Årets resultat | −6 604 488 | −4 710 099 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 750 000 | 6 690 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 772 460 | 49 158 692 | - | - | - |
| Kassa & bank | 11 582 | 58 516 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 12 522 460 | 55 848 692 | - | - | - |
| Eget kapital | 3 630 018 | 234 506 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 22 986 274 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 892 442 | 32 627 912 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 0,4 % | 1,4 % | 1,0 % | 3,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 85,7 % jämfört med 2025, till 128 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 6,6 mkr.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, upp från 1,0 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,87).
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−85,7 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
−181,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-09-30)
Registrerad: 2026-10-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-10-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-10-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB