Aktivt företag
Kullabygdens Entreprenad AB
Översikt
Byggnation, exploatering av mark samt förvaltning av fastigheter samt hushållsnära tjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26391 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Kullabygdens Entreprenad ABReg 2014-12-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,2 mkr
▲ 1,1 %Årets resultat
962 tkr
▲ 53,6 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 18,2 %Eget kapital
2,1 mkr
▼ 1,8 %Soliditet
49,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 6,2 %Totala skulder
2,4 mkr
▲ 19,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 205 249 | 11 078 356 | 10 824 000 | 9 557 000 | 8 041 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 629 606 | 1 341 849 | - | - | - |
| Personalkostnader | 4 300 197 | 4 297 590 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 629 864 | 791 300 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 627 470 | 790 588 | 1 210 000 | 941 000 | 427 000 |
| Resultat före skatt | 1 217 470 | 790 588 | - | - | - |
| Årets resultat | 962 261 | 626 627 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 421 545 | 1 438 230 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 482 088 | 2 709 431 | - | - | - |
| Kassa & bank | 1 622 974 | 1 730 528 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 4 903 633 | 4 147 661 | - | - | - |
| Eget kapital | 2 103 090 | 2 140 829 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 390 543 | 2 006 832 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 49,5 % | 51,6 % | 71,6 % | 69,6 % | 66,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 7,0 mkr (2020) till 11,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 962 tkr, en nettomarginal på 8,6 %.
- Soliditeten var 49,5 % vid årets slut, ned från 69,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB