Aktivt företag
Kullens trafikskola AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva körkortsutbildning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85324 Yrkesförarutbildning m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sollentunavägen 162B
- C/o
- Kullens trafikskola väsby AB
- Postnummer & ort
- 19148 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Kullens trafikskola ABReg 2020-09-26
- Registrerat namn
- Knivsta TrafikskolaReg 2023-03-17
- Registrerat namn
- Mörby TrafikskolaReg 2023-12-12
- Registrerat namn
- Åva Trafikskola TäbyReg 2026-02-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
20,2 mkr
▲ 34,9 %Årets resultat
-1,3 mkr
▼ 792,8 %Tillgångar
17,7 mkr
▼ 5,5 %Eget kapital
4,2 mkr
▼ 43,9 %Soliditet
23,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,5 mkr
▼ 30,1 %Totala skulder
13,6 mkr
▲ 19,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 20 224 271 | 14 993 155 | 15 331 897 | 14 061 019 |
| Övriga externa kostnader | 5 484 522 | 3 314 059 | - | - |
| Personalkostnader | 838 493 | 829 377 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 547 692 | 668 550 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 113 365 | 248 190 | 2 571 561 | 3 044 517 |
| Resultat före skatt | −1 257 097 | 248 190 | - | - |
| Årets resultat | −1 257 097 | 181 442 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 13 464 056 | 13 000 209 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 269 757 | 5 767 560 | - | - |
| Kassa & bank | 2 453 552 | 3 512 011 | - | - |
| Summa tillgångar | 17 733 813 | 18 767 769 | - | - |
| Eget kapital | 4 159 080 | 7 416 177 | - | - |
| Långfristiga skulder | 6 680 633 | 5 647 100 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 894 100 | 5 704 492 | - | - |
| Soliditet (%) | 23,5 % | 39,5 % | 43,1 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 34,9 % jämfört med 2023, till 20,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1,3 mkr, en nettomarginal på −6,2 %.
- Soliditeten var 23,5 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,62).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, yrkesförarutbildning m.m. (SNI 85324). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+12,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−30,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB