Aktivt företag
Kullersättra Gård AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolaget ska bedriva växtodling, nötköttsproduktion samt försäljning av hästfoder. Verksamheten bedrivs på arrenderad mark.
- Registrerat
- 7 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01199 Odling av övriga ett- och tvååriga växter
- Bransch (SNI)
- SNI 01420 Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
- Bransch (SNI)
- SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
- Bransch (SNI)
- SNI 46210 Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Målsta Kullersättra 430
- C/o
- c/o Emil Johansson
- Postnummer & ort
- 74195 KNIVSTA
- Registrerat namn
- Kullersättra Gård ABReg 2020-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
507 tkr
▼ 28,3 %Årets resultat
104 tkr
▲ 1264,5 %Tillgångar
718 tkr
▼ 5,8 %Eget kapital
460 tkr
▲ 29,4 %Soliditet
64,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
43 tkr
▼ 55,6 %Totala skulder
258 tkr
▼ 36,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 507 312 | 708 023 | 552 670 | 453 298 | 374 578 |
| Övriga externa kostnader | 358 885 | 430 471 | 545 610 | 423 309 | 236 456 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 9 600 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 140 402 | 7 064 | 157 726 | 219 420 | −60 536 |
| Resultat e. fin. poster | 131 558 | −7 217 | 146 708 | 215 468 | −63 800 |
| Resultat före skatt | 131 558 | 31 362 | 146 708 | 176 889 | −63 800 |
| Årets resultat | 104 385 | 7 650 | 133 521 | 153 049 | −63 800 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 269 324 | 374 014 | 413 213 | 250 622 | 180 955 |
| Omsättningstillgångar | 448 420 | 387 708 | 412 993 | 287 006 | 282 544 |
| Kassa & bank | 43 085 | 97 010 | 56 584 | 59 381 | 39 974 |
| Summa tillgångar | 717 744 | 761 722 | 826 206 | 537 628 | 463 499 |
| Eget kapital | 459 806 | 355 421 | 347 770 | 214 249 | 61 200 |
| Långfristiga skulder | 99 826 | 288 022 | 315 523 | 209 522 | 393 750 |
| Kortfristiga skulder | 158 112 | 118 279 | 124 334 | 75 278 | 8 549 |
| Soliditet (%) | 64,1 % | 46,7 % | 45,8 % | 45,5 % | 13,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 28,3 % jämfört med 2024, till 507 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 104 tkr, en nettomarginal på 20,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 64,1 % vid årets slut, upp från 45,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av övriga ett- och tvååriga växter (SNI 01199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-23
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2024-12-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2022-11-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Knivsta
Andra registrerade bolag med säte i Knivsta.
- 100% Golv och Bygg i Sverige ABAB
- 13 praktiska pixlar ABAB
- 1866 Byggkonsult ABAB
- 21 Solutions ABAB
- 21D Sweden ABAB
- 22:ans El-team ABAB
- 24 7 Creating ABAB
- 24 Center Sverige ABAB