Aktivt företag
Kulör bygg & badrum i Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Bolaget erbjuder tjänster inom måleri & bygg samt förvaltning av fast och lös egendom.
- Registrerat
- 15 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Drottningholmsvägen 286
- Postnummer & ort
- 16731 BROMMA
- Registrerat namn
- Kulör bygg & badrum i Stockholm ABReg 2024-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
17,3 mkr
▲ 87,0 %Årets resultat
585 tkr
▲ 364,0 %Tillgångar
4,0 mkr
▲ 27,7 %Eget kapital
661 tkr
▲ 139,9 %Soliditet
16,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 32,4 %Totala skulder
3,3 mkr
▲ 16,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 17 256 394 | 9 227 653 | 1 428 973 | 706 994 |
| Övriga externa kostnader | 1 627 646 | 1 251 897 | 53 738 | 101 979 |
| Personalkostnader | 2 056 919 | 1 512 478 | 638 423 | 308 772 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 768 313 | 170 539 | 420 | 158 098 |
| Resultat e. fin. poster | 746 371 | 162 102 | 505 | 158 098 |
| Resultat före skatt | 746 371 | 162 102 | 505 | 158 098 |
| Årets resultat | 585 236 | 126 129 | 192 | 124 123 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 343 401 | 260 820 | 24 787 | 32 546 |
| Omsättningstillgångar | 3 662 177 | 2 876 963 | 463 319 | 297 620 |
| Kassa & bank | 1 289 420 | 1 907 649 | 406 222 | 235 221 |
| Summa tillgångar | 4 005 578 | 3 137 783 | 488 106 | 330 166 |
| Eget kapital | 660 680 | 275 443 | 149 315 | 149 123 |
| Långfristiga skulder | 282 072 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 062 826 | 2 862 340 | 338 791 | 181 043 |
| Soliditet (%) | 16,5 % | 8,8 % | 30,6 % | 45,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 707 tkr (2022) till 17,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 585 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 16,5 % vid årets slut, ned från 45,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+87,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+190,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
88,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,3 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB