Aktivt företag
Kulturkollektivet Småland AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva handel med begagnade och nya musikskivor samt begagnad musikutrustning. Driva café-verksamhet och arrangera kulturevenemang.
- Registrerat
- 14 mars 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47693 Detaljhandel med media för musik och bild
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 90310 Drift av teatrar, konserthus o.d.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandgärdsgatan 1, lgh 1001
- Postnummer & ort
- 35233 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Kulturkollektivet Småland ABReg 2023-03-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 25,5 %Årets resultat
80 tkr
▲ 36,7 %Tillgångar
637 tkr
▲ 16,2 %Eget kapital
200 tkr
▲ 66,3 %Soliditet
34,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
348 tkr
▲ 28,8 %Totala skulder
412 tkr
▲ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 168 477 | 931 340 | 381 992 |
| Övriga externa kostnader | 350 687 | 247 831 | 157 050 |
| Personalkostnader | 410 783 | 329 897 | 106 851 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 111 049 | 103 854 | 3 150 |
| Resultat e. fin. poster | 100 781 | 98 985 | 2 984 |
| Resultat före skatt | 100 781 | 73 985 | 2 984 |
| Årets resultat | 79 821 | 58 410 | 1 913 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 49 937 | 56 085 | 67 460 |
| Omsättningstillgångar | 587 441 | 492 600 | 309 707 |
| Kassa & bank | 348 352 | 270 496 | 83 057 |
| Summa tillgångar | 637 378 | 548 685 | 377 167 |
| Eget kapital | 200 144 | 120 323 | 61 913 |
| Långfristiga skulder | 117 501 | 261 000 | 261 000 |
| Kortfristiga skulder | 294 733 | 142 363 | 54 255 |
| Soliditet (%) | 34,5 % | 25,6 % | 16,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 25,5 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 80 tkr, en nettomarginal på 6,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,5 % vid årets slut, upp från 16,4 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med media för musik och bild (SNI 47693). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB