Aktivt företag
Kungsbacka Revisionsbyrå AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är revision, ekonomisk konsultation, redovisning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 mars 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Energigatan 17 H
- Postnummer & ort
- 43437 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- Kungsbacka Revisionsbyrå ABReg 2015-09-14
- Registrerat namn
- Kungsbacka RedovisningsbyråReg 2015-09-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,5 mkr
▲ 19,5 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 17,0 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 6,1 %Eget kapital
1,8 mkr
▼ 10,3 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 4,1 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 46,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 537 329 | 6 309 079 | 5 874 874 | 6 060 000 | 6 728 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 156 849 | 1 344 643 | 1 341 925 | - | - |
| Personalkostnader | 4 166 484 | 2 972 421 | 3 004 420 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 091 294 | 1 770 675 | 1 298 958 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 096 197 | 1 788 564 | 1 324 168 | 1 796 000 | 2 331 000 |
| Resultat före skatt | 2 096 197 | 1 788 564 | 1 324 168 | - | - |
| Årets resultat | 1 650 090 | 1 409 831 | 1 032 572 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 45 298 | 4 232 | 14 864 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 892 919 | 2 764 274 | 3 335 866 | - | - |
| Kassa & bank | 1 696 693 | 1 629 897 | 2 233 226 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 938 217 | 2 768 506 | 3 350 730 | - | - |
| Eget kapital | 1 770 763 | 1 973 673 | 2 353 842 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 167 454 | 794 833 | 996 888 | - | - |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 71,0 % | 70,0 % | 65,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,9 mkr (2023) till 7,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 21,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut, ned från 65,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
93,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 1178 Förvaltning och Redovisning ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 36 Group ABAB
- 365 Design & Marketing HandelsbolagHB
- 3P Functional Kinetics ABAB