Aktivt företag

Kyltjänst i Alingsås AB

AB Org.nr 5561680223
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med kylentreprenader och vitvaruservice samt försäljning av värmepumpar och vitvaror.

Registrerat
10 augusti 1972
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43222 Ventilationsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43223 Kyl- och frysinstallationsarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 612
Postnummer & ort
44138 ALINGSÅS
Registrerat namn
Kyltjänst i Alingsås ABReg 2016-06-27

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
8,1 mkr
▲ 4,3 %
Årets resultat
747 tkr
▼ 2,6 %
Tillgångar
3,6 mkr
▲ 10,4 %
Eget kapital
2,2 mkr
▲ 21,5 %
Soliditet
74,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 0,4 %
Totala skulder
790 tkr
▼ 6,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 068 246 7 736 453 8 205 707 9 887 486 8 423 339
Övriga externa kostnader 805 927 866 749 886 848 - -
Personalkostnader 2 012 587 1 982 411 2 216 323 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 956 314 992 492 804 830 - -
Resultat e. fin. poster 953 204 985 240 805 570 841 732 624 043
Resultat före skatt 953 204 979 341 811 826 - -
Årets resultat 746 611 766 521 637 087 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 270 865 108 470 42 903 - -
Omsättningstillgångar 3 287 136 3 114 087 3 022 708 - -
Kassa & bank 1 783 027 1 776 495 1 296 270 - -
Summa tillgångar 3 558 001 3 222 557 3 065 611 - -
Eget kapital 2 188 381 1 801 770 1 395 249 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 789 620 840 787 1 096 261 - -
Soliditet (%) 74,4 % 70,2 % 60,4 % 48,3 % 54,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 4,3 % jämfört med 2024, till 8,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 747 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 74,4 % vid årets slut, upp från 48,3 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Kyltjänst i Alingsås AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-09 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Alingsås

Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.

Alla företag i Alingsås →