Aktivt företag

L&S Development AB

AB Org.nr 5591719850
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-10

Bolaget skall bedriva utveckling och avveckling av verksamheter inom livsmedelsteknik och medicinteknik.

Registrerat
18 september 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 28930 Tillverkning av maskiner för framställning av livsmedel, drycker och tobaksvaror
Bransch (SNI)
SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Gottesväg 10
Postnummer & ort
22480 LUND
Registrerat namn
L&S Development ABReg 2018-10-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
279 tkr
▼ 22,7 %
Årets resultat
-5 tkr
▼ 115,1 %
Tillgångar
184 tkr
▼ 45,8 %
Eget kapital
84 tkr
▼ 6,0 %
Soliditet
45,9 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
100 tkr
▼ 60,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 278 859 360 801 242 499 203 820 244 000
Övriga externa kostnader 147 002 149 325 131 902 108 416 -
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −5 387 35 614 −22 783 −24 696 -
Resultat e. fin. poster −5 383 35 614 −22 729 −24 691 −5 000
Resultat före skatt −5 383 35 614 −22 729 −24 691 -
Årets resultat −5 383 35 614 −22 729 −24 691 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 100 000 100 000 100 000 130 000 -
Omsättningstillgångar 83 874 239 098 4 830 8 634 -
Kassa & bank - - - - -
Summa tillgångar 183 874 339 098 104 830 138 634 -
Eget kapital 84 314 89 697 54 083 76 812 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 99 560 249 401 50 747 61 822 -
Soliditet (%) 45,9 % 26,5 % 51,6 % 55,4 % 72,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 22,7 % jämfört med 2024, till 279 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 5 tkr, en nettomarginal på −1,9 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 45,9 % vid årets slut, ned från 55,4 % (2022).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,84).
  • Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av maskiner för framställning av livsmedel, drycker och tobaksvaror (SNI 28930). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,4 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför L&S Development AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-18

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-28 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Lund

Andra registrerade bolag med säte i Lund.

Alla företag i Lund →