Aktivt företag

L4 Event AB

AB Org.nr 5569681934
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-31

Konsultverksamhet och försäljning inom event, arrangemang och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 april 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 79120 Researrangemang
Bransch (SNI)
SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Rödeksgatan 7
Postnummer & ort
23534 VELLINGE
Registrerat namn
L4 Event ABReg 2014-04-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
10,2 mkr
▲ 4,0 %
Årets resultat
202 tkr
▼ 39,1 %
Tillgångar
1,6 mkr
▲ 75,4 %
Eget kapital
661 tkr
▲ 43,9 %
Soliditet
49,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 117,1 %
Totala skulder
777 tkr
▲ 170,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 10 209 772 9 817 288 9 874 652 5 340 385 3 949
Övriga externa kostnader 5 200 195 4 550 590 4 657 890 2 567 322 335 412
Personalkostnader 15 570 34 088 13 045 63 584 319
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 263 419 419 565 590 668 296 488 −359 789
Resultat e. fin. poster 288 290 443 129 593 331 296 315 −359 996
Resultat före skatt 288 290 443 129 423 331 296 315 −236 296
Årets resultat 201 759 331 490 323 669 276 105 −236 296
Balansräkning
Anläggningstillgångar 19 310 52 077 89 922 - -
Omsättningstillgångar 1 589 080 864 782 804 303 1 920 581 1 276 767
Kassa & bank 1 312 036 604 409 375 672 1 581 512 1 017 337
Summa tillgångar 1 608 390 916 859 894 225 1 920 581 1 276 767
Eget kapital 661 283 459 524 428 034 354 364 78 259
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 777 107 287 335 296 191 1 566 217 1 198 508
Soliditet (%) 49,5 % 64,9 % 63,0 % 18,4 % 6,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 4,0 % jämfört med 2024, till 10,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 202 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 49,5 % vid årets slut, upp från 18,5 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför L4 Event AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-06

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-09-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-12-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-12-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-05-31)
Registrerad: 2020-12-22 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vellinge

Andra registrerade bolag med säte i Vellinge.

Alla företag i Vellinge →