Aktivt företag

L8s Hovslageri AB

AB Org.nr 5591059216
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-07

Hovslageri och därtill förenlig verksamhet. Djurskötsel.

Registrerat
23 mars 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Jäder Pålstorp 1
Postnummer & ort
61196 JÖNÅKER
Registrerat namn
L8s Hovslageri ABReg 2017-03-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,4 mkr
▼ 3,3 %
Årets resultat
67 tkr
▼ 76,0 %
Tillgångar
1,1 mkr
▼ 26,5 %
Eget kapital
753 tkr
▼ 36,5 %
Soliditet
68,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
618 tkr
▼ 42,4 %
Totala skulder
351 tkr
▲ 10,8 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 411 207 1 459 146 1 459 871 1 297 041 1 294 567
Övriga externa kostnader 328 251 206 838 188 648 186 766 161 191
Personalkostnader 782 696 642 870 598 035 587 183 596 129
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 75 958 354 381 423 916 329 714 274 365
Resultat e. fin. poster 84 949 354 214 423 857 329 757 274 833
Resultat före skatt 84 949 354 214 423 857 477 757 394 833
Årets resultat 67 452 281 247 336 544 379 189 310 053
Balansräkning
Anläggningstillgångar 63 784 94 112 18 800 31 500 44 200
Omsättningstillgångar 1 040 170 1 408 050 1 554 694 1 592 192 1 314 980
Kassa & bank 618 292 1 074 097 1 116 995 1 291 497 1 032 728
Summa tillgångar 1 103 954 1 502 162 1 573 494 1 623 692 1 359 180
Eget kapital 752 909 1 185 458 904 210 817 666 838 477
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 351 045 316 704 669 284 806 026 372 703
Soliditet (%) 68,2 % 78,9 % 58,0 % 50,0 % 70,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 1,4 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 67 tkr, en nettomarginal på 4,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 68,2 % vid årets slut, upp från 50,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
9,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför L8s Hovslageri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-14

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Jönåker

Andra registrerade bolag med säte i Jönåker.

Alla företag i Jönåker →