Aktivt företag
Lackteamet Sverige AB
Översikt
Bolaget skall bedriva pulverlackering och ytbehandling av metallprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25510 Beläggning och överdragning av metall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Samsalagatan 7
- Postnummer & ort
- 69437 HALLSBERG
- Registrerat namn
- Lackteamet Sverige ABReg 2020-06-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▼ 3,8 %Årets resultat
209 tkr
▲ 217,3 %Tillgångar
892 tkr
▲ 82,3 %Eget kapital
445 tkr
▲ 88,1 %Soliditet
57,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
191 tkr
▲ 232,2 %Totala skulder
359 tkr
▲ 42,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 158 732 | 1 203 987 | 1 557 808 | 818 000 | 349 000 |
| Övriga externa kostnader | 506 562 | 709 239 | 433 152 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 100 793 | 461 151 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 354 502 | 70 265 | 87 575 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 350 143 | 57 057 | 68 048 | 102 000 | −27 000 |
| Resultat före skatt | 262 612 | 82 733 | 68 048 | - | - |
| Årets resultat | 208 519 | 65 712 | 62 837 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 239 007 | 239 852 | 290 936 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 653 071 | 249 497 | 275 149 | - | - |
| Kassa & bank | 191 184 | 57 544 | 48 563 | - | - |
| Summa tillgångar | 892 078 | 489 349 | 566 085 | - | - |
| Eget kapital | 445 188 | 236 670 | 170 957 | - | - |
| Långfristiga skulder | 14 323 | 92 431 | 170 519 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 345 036 | 160 248 | 198 933 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,7 % | 48,4 % | 33,8 % | 18,0 % | 6,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 1,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 209 tkr, en nettomarginal på 18,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 57,7 % vid årets slut, upp från 18,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, beläggning och överdragning av metall (SNI 25510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+35,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hallsberg
Andra registrerade bolag med säte i Hallsberg.
- A Olsson Media ABAB
- AB SvartspårAB
- Abexum ABAB
- ACW Redovisning ABAB
- Adriansson Group ABAB
- Adriansson Mark & Anläggning ABAB
- Adriansson Schakt och Transport AktiebolagAB
- Adriansson Signalen ABAB