Aktivt företag
Ladan & Loftet AB
Översikt
Företaget bedriver verksamhet inom området konsultation och utbildning, främst med inriktning på ledarskap och personlig utveckling. Tjänster som tillhandahålls är i huvudsak föreläsningar, coachning, utbildning och projektledning.
- Registrerat
- 6 augusti 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 27141 YSTAD
- Registrerat namn
- Ladan & Loftet ABReg 2021-08-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
113 tkr
▼ 85,4 %Årets resultat
46 tkr
▼ 65,3 %Tillgångar
157 tkr
▼ 48,1 %Eget kapital
78 tkr
▼ 51,8 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
117 tkr
▼ 48,0 %Totala skulder
79 tkr
▼ 43,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 112 506 | 772 278 | 874 075 | 679 265 |
| Övriga externa kostnader | 52 856 | 110 607 | 151 948 | - |
| Personalkostnader | 4 285 | 254 782 | 376 664 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 58 749 | 168 562 | 56 273 | - |
| Resultat e. fin. poster | 58 564 | 168 624 | 56 338 | −52 767 |
| Resultat före skatt | 58 564 | 168 624 | 56 338 | - |
| Årets resultat | 46 464 | 133 796 | 55 160 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 200 | - |
| Omsättningstillgångar | 156 919 | 302 562 | 154 976 | - |
| Kassa & bank | 116 877 | 224 974 | 143 638 | - |
| Summa tillgångar | 156 919 | 302 562 | 155 176 | - |
| Eget kapital | 77 652 | 161 189 | 27 393 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 76 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 79 267 | 141 373 | 51 783 | - |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 53,0 % | 18,0 % | -83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 874 tkr (2023) till 113 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 46 tkr, en nettomarginal på 41,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
52,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
41,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−85,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−64,1 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB