Aktivt företag
Lagermans stort & smått AB
Översikt
Journalistik Fotografering Föreläsning Författare Familjedaghemsverksamhet Snickeri och byggarbete Måleri Skogsverksamhet
- Registrerat
- 2 juni 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88910 Dagbarnvård
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svärtavägen 27
- Postnummer & ort
- 18461 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Lagermans stort & smått ABReg 2015-06-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
449 tkr
▼ 40,9 %Årets resultat
20 tkr
▼ 90,2 %Tillgångar
88 tkr
▼ 84,3 %Eget kapital
72 tkr
▼ 71,5 %Soliditet
81,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
13 tkr
▲ 1276,5 %Totala skulder
16 tkr
▼ 94,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 448 879 | 759 614 | 750 142 | 713 669 | 783 326 |
| Övriga externa kostnader | 167 210 | 163 520 | 121 657 | 328 196 | - |
| Personalkostnader | 136 676 | 302 266 | 98 565 | 198 615 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 31 499 | 157 245 | 417 121 | 116 674 | - |
| Resultat e. fin. poster | 24 516 | 154 505 | 412 442 | 116 548 | 261 649 |
| Resultat före skatt | 24 516 | 254 505 | 312 442 | 116 548 | - |
| Årets resultat | 19 785 | 201 539 | 248 080 | 92 541 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 88 217 | 560 314 | 492 091 | 355 368 | - |
| Kassa & bank | 13 380 | 972 | 10 188 | 5 971 | - |
| Summa tillgångar | 88 217 | 560 314 | 492 091 | 355 368 | - |
| Eget kapital | 71 852 | 252 067 | 300 528 | 152 448 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 16 365 | 308 247 | 91 563 | 202 920 | - |
| Soliditet (%) | 81,4 % | 45,0 % | 77,2 % | 42,9 % | 58,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 40,9 % jämfört med 2025, till 449 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 20 tkr, en nettomarginal på 4,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 81,4 % vid årets slut, upp från 42,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, dagbarnvård (SNI 88910). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−13,0 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
5,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-09-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-03-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB