Aktivt företag
Läkare H. Ejnell Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva läkarmottagning, forskning och utbildning inom medicin, äga och förvalta fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stångevägen 21
- Postnummer & ort
- 45190 UDDEVALLA
- Registrerat namn
- Läkare H. Ejnell AktiebolagReg 1989-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
102 tkr
▼ 65,5 %Årets resultat
-285 tkr
▼ 120,9 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 26,7 %Eget kapital
1,4 mkr
▼ 25,9 %Soliditet
98,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
748 tkr
▼ 41,1 %Totala skulder
25 tkr
▼ 54,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 102 000 | 295 800 | 1 368 000 | 1 941 000 | 1 334 000 |
| Övriga externa kostnader | 182 256 | 215 683 | - | - | - |
| Personalkostnader | 206 755 | 213 812 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −285 490 | −133 695 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −284 821 | −128 953 | 511 000 | 1 106 000 | 567 000 |
| Resultat före skatt | −284 821 | −128 953 | - | - | - |
| Årets resultat | −284 821 | −128 953 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 275 000 | 275 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 136 545 | 1 651 582 | - | - | - |
| Kassa & bank | 748 105 | 1 270 835 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 411 545 | 1 926 582 | - | - | - |
| Eget kapital | 1 386 352 | 1 871 174 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 25 193 | 55 408 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 98,2 % | 97,1 % | 93,3 % | 92,9 % | 90,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,9 mkr (2022) till 102 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 285 tkr, en nettomarginal på −279,2 %.
- Soliditeten var 98,2 % vid årets slut, upp från 92,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−279,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−279,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−65,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−47,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
102 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uddevalla
Andra registrerade bolag med säte i Uddevalla.
- \"Bostadsrättsföreningen Bilen\BRF
- &Fogelin ABAB
- 12iD ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butik nr 77 ABAB
- 2graf ABAB
- 348 Drott ABAB
- 3J Holding i Uddevalla ABAB
- 411 Media ABAB