Aktivt företag
Läkarintyg Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva utfärdande av läkarintyg, medicinska intyg, hälsoundersökningar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Roslagsgatan 36A
- C/o
- Robert Monie
- Postnummer & ort
- 11355 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Läkarintyg Sverige ABReg 2022-08-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,6 mkr
▲ 77,4 %Årets resultat
636 tkr
▲ 67,8 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 181,9 %Eget kapital
922 tkr
▲ 222,6 %Soliditet
42,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▲ 193,8 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 153,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 6 603 998 | 3 722 904 | 147 523 |
| Övriga externa kostnader | 1 769 370 | 753 777 | 177 004 |
| Personalkostnader | 1 581 027 | 1 315 294 | 25 444 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 019 835 | 551 085 | −119 702 |
| Resultat e. fin. poster | 1 070 632 | 557 751 | −119 671 |
| Resultat före skatt | 802 058 | 447 343 | −119 671 |
| Årets resultat | 636 080 | 379 112 | −119 671 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 500 | 2 000 | 2 500 |
| Omsättningstillgångar | 2 931 452 | 1 038 474 | 304 608 |
| Kassa & bank | 2 707 581 | 921 719 | 217 681 |
| Summa tillgångar | 2 932 952 | 1 040 474 | 307 108 |
| Eget kapital | 921 821 | 285 741 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 632 149 | 644 325 | 282 108 |
| Soliditet (%) | 42,0 % | 36,0 % | 8,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 77,4 % jämfört med 2023, till 6,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 636 tkr, en nettomarginal på 9,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,0 % vid årets slut, upp från 8,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+77,4 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
69,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB