Aktivt företag
Lambohovs Livsmedel & Tobak AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Livsmedel, tobak, postombud.
- Registrerat
- 11 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47111 Varuhus- och stormarknadshandel, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tröskaregatan 29
- C/o
- Lambohovs Livsmedel
- Postnummer & ort
- 58333 LINKÖPING
- Registrerat namn
- Lambohovs Livsmedel & Tobak ABReg 2022-04-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
602 tkr
▼ 33,6 %Årets resultat
-277 tkr
▼ 2,0 %Tillgångar
353 tkr
▼ 11,4 %Eget kapital
25 tkr
▲ 0,0 %Soliditet
7,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
15 tkr
▼ 24,8 %Totala skulder
328 tkr
▼ 12,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 602 094 | 906 378 | 1 437 740 |
| Övriga externa kostnader | 260 316 | 288 022 | 344 951 |
| Personalkostnader | 185 955 | 258 313 | 194 994 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −274 325 | −260 310 | −306 323 |
| Resultat e. fin. poster | −277 298 | −271 827 | −307 045 |
| Resultat före skatt | −277 298 | −271 827 | −307 045 |
| Årets resultat | −277 298 | −271 827 | −307 045 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 64 658 | 104 658 | 144 658 |
| Omsättningstillgångar | 288 314 | 293 521 | 313 273 |
| Kassa & bank | 14 519 | 19 301 | 11 642 |
| Summa tillgångar | 352 972 | 398 179 | 457 931 |
| Eget kapital | 25 075 | 25 073 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | 246 336 | 321 287 | 378 288 |
| Kortfristiga skulder | 81 561 | 51 819 | 54 643 |
| Soliditet (%) | 7,1 % | 6,3 % | 5,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 33,6 % jämfört med 2024, till 602 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 277 tkr, en nettomarginal på −46,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 7,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, varuhus- och stormarknadshandel, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−45,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−46,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−33,6 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
3,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Linköping
Andra registrerade bolag med säte i Linköping.
- 013 Invest ABAB
- 0xEC Cyber ABAB
- 10X Snickare Bygg ABAB
- 111:ans Avloppsspolning & filmning i östergötland ABAB
- 111:ans Spolbil filmning vvs & el ABAB
- 1969 Sweden ABAB
- 2 Doost ABAB
- 2 Yildiz ABAB