Aktivt företag
Lamedica AB
Översikt
Bolaget ska bedriva apoteks- och hälsokostverksamhet och därmed sammanhörande verksamheter.
- Registrerat
- 11 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47731 Detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fyrspannsvägen 164
- Postnummer & ort
- 16562 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- Lamedica ABReg 2022-08-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
0 kr
Årets resultat
30 tkr
▲ 304,9 %Tillgångar
1,5 mkr
▼ 0,3 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 2,9 %Soliditet
94,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 0,8 %Totala skulder
11 tkr
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 200 000 | 700 000 | 700 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 867 | 11 543 | 8 313 | - | - |
| Personalkostnader | - | 0 | 26 284 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 867 | −11 543 | 1 165 403 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 955 | −14 880 | 1 165 088 | 592 000 | 592 000 |
| Resultat före skatt | 41 045 | −14 880 | 875 088 | - | - |
| Årets resultat | 30 494 | −14 880 | 693 973 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 489 572 | 1 493 527 | 2 128 702 | - | - |
| Kassa & bank | 1 400 765 | 1 411 683 | 1 374 960 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 489 572 | 1 493 527 | 2 128 702 | - | - |
| Eget kapital | 1 089 021 | 1 058 527 | 1 073 407 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 551 | 0 | 620 295 | - | - |
| Soliditet (%) | 94,0 % | 94,0 % | 67,0 % | 66,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2026.
- Årets resultat blev en vinst på 30 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 94,0 % vid årets slut, upp från 66,0 % (2023).
Avkastning på eget kapital
2,8 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB