Aktivt företag
Lamekan AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälsovård.
- Registrerat
- 30 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrbågen 30
- Postnummer & ort
- 80631 GÄVLE
- Registrerat namn
- Lamekan ABReg 2013-12-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
997 tkr
▲ 89,6 %Årets resultat
903 tkr
▲ 565,9 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 56,3 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 68,0 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
345 tkr
▲ 281,8 %Totala skulder
251 tkr
▲ 36,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 997 053 | 525 929 | 432 591 | 680 175 | 1 208 450 |
| Övriga externa kostnader | 180 138 | 101 224 | - | - | 69 256 |
| Personalkostnader | 342 155 | 244 542 | - | - | 291 748 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 474 760 | 181 048 | - | - | 780 646 |
| Resultat e. fin. poster | 1 002 328 | 175 185 | −497 846 | 279 250 | −274 762 |
| Resultat före skatt | 1 002 328 | 175 185 | - | - | −466 012 |
| Årets resultat | 903 043 | 135 611 | - | - | −584 202 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 056 880 | 1 425 373 | - | - | 2 055 641 |
| Omsättningstillgångar | 468 780 | 190 393 | - | - | 105 699 |
| Kassa & bank | 345 245 | 90 414 | - | - | 105 699 |
| Summa tillgångar | 2 525 660 | 1 615 766 | - | - | 2 161 340 |
| Eget kapital | 2 083 484 | 1 240 441 | - | - | 1 242 182 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 46 032 |
| Kortfristiga skulder | 250 926 | 184 075 | - | - | 441 876 |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 86,0 % | 83,0 % | 83,0 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 433 tkr (2023) till 997 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 903 tkr, en nettomarginal på 90,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut, upp från 83,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
90,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+89,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
43,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
997 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 026 Bygg Holding ABAB
- 026600600 ABAB
- 143FEM spår service ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB