Aktivt företag
Långareds rör AB
Översikt
Företaget skall göra all slags rörarbeten inom VVS.
- Registrerat
- 23 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tegelkärrsvägen 6
- Postnummer & ort
- 44191 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Långareds rör ABReg 2022-06-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,4 mkr
▼ 0,9 %Årets resultat
61 tkr
▼ 27,1 %Tillgångar
316 tkr
▲ 11,6 %Eget kapital
178 tkr
▲ 52,4 %Soliditet
56,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
115 tkr
▲ 48,6 %Totala skulder
138 tkr
▼ 17,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 362 360 | 1 374 841 | 1 025 277 | 1 077 726 |
| Övriga externa kostnader | 204 810 | 235 430 | 194 197 | - |
| Personalkostnader | 1 015 006 | 956 778 | 749 166 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 87 251 | 113 592 | −35 194 | - |
| Resultat e. fin. poster | 79 096 | 101 884 | −48 889 | 135 961 |
| Resultat före skatt | 79 096 | 101 884 | −31 989 | - |
| Årets resultat | 61 329 | 84 148 | −31 989 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 33 796 | 67 600 | 101 400 | - |
| Omsättningstillgångar | 282 668 | 215 919 | 143 548 | - |
| Kassa & bank | 115 305 | 77 591 | 13 914 | - |
| Summa tillgångar | 316 464 | 283 519 | 244 948 | 357 137 |
| Eget kapital | 178 387 | 117 058 | 32 911 | - |
| Långfristiga skulder | 20 911 | 74 277 | 93 139 | - |
| Kortfristiga skulder | 117 166 | 92 183 | 118 898 | - |
| Soliditet (%) | 56,4 % | 41,3 % | 13,4 % | 35,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2025, 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 61 tkr, en nettomarginal på 4,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 56,4 % vid årets slut, upp från 35,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+8,1 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
34,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
681 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-09-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-12-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB