Aktivt företag
Lans Mekaniska Verkstad Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-17
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad, tillverkning och reparation av maskiner, försäljning av hydraulkomponenter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2003
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kontorsgatan 2
- C/o
- c/o Per Olsson
- Postnummer & ort
- 25471 HASSLARP
- Registrerat namn
- Lans Mekaniska Verkstad AktiebolagReg 2004-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
929 tkr
▼ 35,1 %Årets resultat
-470 tkr
▼ 1213,1 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 25,2 %Eget kapital
1,1 mkr
▼ 29,2 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
1,1 mkr
▼ 20,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 929 180 | 1 431 362 | 2 440 099 | 3 737 748 | 2 028 000 |
| Övriga externa kostnader | 569 090 | 568 801 | 753 316 | 776 767 | - |
| Personalkostnader | 152 207 | 196 432 | 338 057 | 660 107 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −455 040 | 55 232 | 186 720 | 841 332 | - |
| Resultat e. fin. poster | −469 764 | 56 471 | 183 574 | 835 329 | 63 000 |
| Resultat före skatt | −469 764 | 56 471 | 143 574 | 835 329 | - |
| Årets resultat | −469 764 | 42 204 | 113 927 | 749 578 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 16 164 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 230 652 | 2 983 186 | 2 865 473 | 3 150 250 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 230 652 | 2 983 186 | 2 865 473 | 3 166 414 | - |
| Eget kapital | 1 137 020 | 1 606 784 | 1 564 580 | 1 450 653 | - |
| Långfristiga skulder | 891 300 | 891 300 | 891 300 | 891 300 | - |
| Kortfristiga skulder | 202 332 | 485 102 | 409 593 | 824 461 | - |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 54,0 % | 55,0 % | 46,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 3,7 mkr (2022) till 929 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 470 tkr, en nettomarginal på −50,6 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, metallegoarbeten (SNI 25530). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−49,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−50,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−41,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
929 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-23
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hasslarp
Andra registrerade bolag med säte i Hasslarp.
- AB Elite Projects i HasslarpAB
- Ängarnas Fog ABAB
- Ängelholm Holding ABAB
- Aximech ABAB
- Barato Holding ABAB
- Barsöe Group ABAB
- Bertil och Mats Paulssons Lantbruks AktiebolagAB
- Diddi Camilla Nihlén Design ABAB