Aktivt företag
Lantlolla AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sadelmakeri och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Bransch (SNI)
- SNI 29320 Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 15120 Tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Energigatan 14
- C/o
- HJ Custom Composite AB
- Postnummer & ort
- 26273 ÄNGELHOLM
- Registrerat namn
- Lantlolla ABReg 2024-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 566,5 %Årets resultat
44 tkr
▲ 181,1 %Tillgångar
674 tkr
▲ 67,9 %Eget kapital
77 tkr
▲ 130,1 %Soliditet
11,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
105 tkr
▲ 30,2 %Totala skulder
597 tkr
▲ 62,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 749 850 | 262 562 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 379 456 | 75 198 | 7 030 |
| Personalkostnader | 170 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −52 185 | 17 673 | −7 030 |
| Resultat e. fin. poster | −52 147 | 17 674 | −7 030 |
| Resultat före skatt | 54 883 | 17 674 | −7 030 |
| Årets resultat | 43 523 | 15 483 | −7 030 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 674 452 | 401 687 | 25 000 |
| Kassa & bank | 104 883 | 80 551 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 674 452 | 401 687 | 25 000 |
| Eget kapital | 76 976 | 33 453 | 17 970 |
| Långfristiga skulder | 160 120 | 192 120 | - |
| Kortfristiga skulder | 437 356 | 176 114 | 7 030 |
| Soliditet (%) | 11,4 % | 8,3 % | 71,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 566,5 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,4 % vid årets slut, ned från 71,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med textilier (SNI 46410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+566,5 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ängelholm
Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.
- 0431 BYGGTJÄNST ABAB
- 1337 bemanning ABAB
- 1994 Invest ABAB
- 19Hundra AktiebolagAB
- 1st Fiedler ABAB
- 2525 & LiQuids ABAB
- 2Prove ABAB
- 3 Gräv i Ängelholm ABAB