Aktivt företag
LARFAM AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva slipning och tillverkning av glasögon, äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32990 Diverse övrig tillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 93135 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- LARFAM ABReg 2022-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
275 tkr
▼ 17,1 %Årets resultat
132 tkr
▼ 40,0 %Tillgångar
374 tkr
▼ 33,3 %Eget kapital
165 tkr
▼ 34,7 %Soliditet
54,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
349 tkr
▲ 21,7 %Totala skulder
162 tkr
▼ 37,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 275 053 | 331 701 | 373 950 | 201 901 |
| Övriga externa kostnader | 60 162 | 38 372 | 20 001 | - |
| Personalkostnader | 35 961 | 20 580 | 4 139 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 169 411 | 272 749 | 334 810 | - |
| Resultat e. fin. poster | 168 883 | 278 084 | 337 522 | 185 602 |
| Resultat före skatt | 168 883 | 278 084 | 337 522 | - |
| Årets resultat | 132 193 | 220 172 | 267 328 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 18 333 | 68 250 | 68 250 | - |
| Omsättningstillgångar | 355 178 | 491 684 | 495 808 | - |
| Kassa & bank | 349 258 | 286 939 | 257 260 | - |
| Summa tillgångar | 373 511 | 559 934 | 564 058 | - |
| Eget kapital | 164 938 | 252 745 | 302 573 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 161 998 | 260 614 | 214 910 | - |
| Soliditet (%) | 54,1 % | 51,7 % | 60,2 % | 58,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 374 tkr (2023) till 275 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 132 tkr, en nettomarginal på 48,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 54,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig tillverkning (SNI 32990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
61,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
48,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
80,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
275 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB