Aktivt företag

Larmtech Bålsta AB

AB Org.nr 5569555724
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Bolaget ska bedriva försäljning av utrustning och installation av larm, övervakningssystem och passersystem samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Östra Myrskären 26
Postnummer & ort
74691 BÅLSTA
Registrerat namn
Larmtech Bålsta ABReg 2014-01-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,5 mkr
▼ 3,4 %
Årets resultat
169 tkr
▼ 24,1 %
Tillgångar
1,2 mkr
▲ 6,5 %
Eget kapital
884 tkr
▲ 23,7 %
Soliditet
76,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
556 tkr
▼ 26,5 %
Totala skulder
269 tkr
▼ 21,0 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 473 340 2 559 227 2 705 078
Övriga externa kostnader 269 203 341 224 409 236
Personalkostnader 1 844 617 1 740 313 1 864 753
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 210 461 278 005 231 211
Resultat e. fin. poster 211 746 279 134 233 316
Resultat före skatt 211 746 279 134 233 316
Årets resultat 169 397 223 308 186 653
Balansräkning
Anläggningstillgångar 383 532 122 568 261 604
Omsättningstillgångar 769 892 960 323 628 730
Kassa & bank 556 207 756 608 472 303
Summa tillgångar 1 153 424 1 082 891 890 334
Eget kapital 884 159 714 762 661 454
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 269 265 341 042 201 793
Soliditet (%) 76,7 % 66,0 % 74,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,7 mkr (2023) till 2,5 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 169 tkr, en nettomarginal på 6,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 76,7 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Larmtech Bålsta AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-19 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Bålsta

Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.

Alla företag i Bålsta →