Aktivt företag
Lars Nihlén Management AB
Översikt
Konsulttjänster inom bygg, anläggning och fastighetsrelaterade verksamheter.
- Registrerat
- 12 mars 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Höllvikstrandsvägen 42 B
- Postnummer & ort
- 23638 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Lars Nihlén Management ABReg 2014-03-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
409 tkr
▲ 142,6 %Årets resultat
60 tkr
▲ 81,7 %Tillgångar
807 tkr
▲ 15,7 %Eget kapital
302 tkr
▲ 24,8 %Soliditet
37,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
228 tkr
▲ 147,1 %Totala skulder
506 tkr
▲ 10,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 408 899 | 168 549 | 214 508 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 311 144 | 166 309 | 62 988 | - | - |
| Personalkostnader | 32 850 | 33 403 | 98 604 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 905 | −31 162 | 52 916 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 75 213 | −26 890 | 50 676 | −106 000 | −46 000 |
| Resultat före skatt | 75 213 | 33 110 | 150 676 | - | - |
| Årets resultat | 59 986 | 33 016 | 116 135 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 470 000 | 563 384 | 563 384 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 337 277 | 134 125 | 301 715 | - | - |
| Kassa & bank | 227 649 | 92 142 | 288 377 | - | - |
| Summa tillgångar | 807 277 | 697 509 | 865 099 | 760 000 | 791 000 |
| Eget kapital | 301 576 | 241 590 | 208 574 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 505 700 | 455 919 | 596 524 | - | - |
| Soliditet (%) | 37,4 % | 34,6 % | 23,0 % | 29,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 142,6 % jämfört med 2024, till 409 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr, en nettomarginal på 14,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 37,4 % vid årets slut, upp från 29,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,67).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+142,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+38,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB