Aktivt företag
Lars Samuelsson Förvaltning AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av kapital inklusive förvaltning av värdepapper och bolagets immateriella tillgångar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klockaregårdsvägen 11
- Postnummer & ort
- 44135 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Lars Samuelsson Förvaltning ABReg 2019-11-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
165 tkr
▲ 6,9 %Årets resultat
97 tkr
▼ 24,9 %Tillgångar
394 tkr
▼ 30,7 %Eget kapital
298 tkr
▼ 32,4 %Soliditet
83,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
385 tkr
▼ 32,0 %Totala skulder
56 tkr
▼ 56,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 165 106 | 154 501 | 175 566 | 162 394 | 165 076 |
| Övriga externa kostnader | 4 549 | 7 146 | 16 279 | - | - |
| Personalkostnader | 5 739 | 2 438 | 4 515 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 154 818 | 144 917 | 154 772 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 162 664 | 163 442 | 162 555 | 151 077 | 161 767 |
| Resultat före skatt | 122 664 | 163 442 | 162 555 | - | - |
| Årets resultat | 97 380 | 129 752 | 129 066 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 393 716 | 568 460 | 637 922 | - | - |
| Kassa & bank | 385 483 | 566 535 | 633 727 | - | - |
| Summa tillgångar | 393 716 | 568 460 | 637 922 | - | - |
| Eget kapital | 298 095 | 440 715 | 610 963 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 55 621 | 127 745 | 26 959 | - | - |
| Soliditet (%) | 83,8 % | 77,5 % | 95,8 % | 95,7 % | 94,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 6,9 % jämfört med 2024, till 165 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 97 tkr, en nettomarginal på 59,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 83,8 % vid årets slut, ned från 95,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
93,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB