Aktivt företag

Lås-Arne Malmström Aktiebolag

AB Org.nr 5562745470
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolaget ska utföra lås-service samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
19 mars 1986
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43240 Andra bygginstallationer
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 123
Postnummer & ort
14128 HUDDINGE
Registrerat namn
Lås-Arne Malmström AktiebolagReg 1986-06-27

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
30,6 mkr
▲ 16,9 %
Årets resultat
-115 tkr
▲ 28,2 %
Tillgångar
24,2 mkr
▲ 6,4 %
Eget kapital
7,8 mkr
▼ 1,5 %
Soliditet
44,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
7,5 mkr
▼ 45,5 %
Totala skulder
12,8 mkr
▲ 23,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 30 569 468 26 139 277 30 036 000 16 493 079 16 454 406
Övriga externa kostnader 3 068 272 2 845 721 - 2 286 180 2 398 964
Personalkostnader 6 436 348 5 786 841 - 4 043 716 3 970 780
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 6 471 452 5 051 370 - 2 381 684 3 104 879
Resultat e. fin. poster 6 563 379 5 059 979 6 289 000 2 383 186 3 107 422
Resultat före skatt −108 403 −150 301 - 2 163 780 2 766 677
Årets resultat −115 009 −160 156 - 1 704 693 2 166 828
Balansräkning
Anläggningstillgångar 164 874 295 979 - 1 670 893 1 439 541
Omsättningstillgångar 23 992 915 22 405 756 - 12 636 237 12 463 370
Kassa & bank 7 519 815 13 803 046 - 7 986 228 8 466 104
Summa tillgångar 24 157 789 22 701 735 - 14 307 130 13 902 911
Eget kapital 7 769 448 7 884 457 - 5 193 891 5 089 197
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 12 807 869 10 408 588 - 4 382 411 4 302 292
Soliditet (%) 44,0 % 50,0 % 76,0 % 61,0 % 60,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 16,9 % jämfört med 2024, till 30,6 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 115 tkr, en nettomarginal på −0,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 44,0 % vid årets slut, ned från 61,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,4 mkr
7 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Lås-Arne Malmström Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-16

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-11-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-14 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Huddinge

Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.

Alla företag i Huddinge →