Aktivt företag
Lås & Nyckel i Gävle Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall tillverka, installera och försälja lås- och nyckelsystem samt idka konsulterande verksamhet i samband därmed, även annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 april 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strömsbrovägen 31
- Postnummer & ort
- 80309 GÄVLE
- Registrerat namn
- Lås & Nyckel i Gävle AktiebolagReg 1985-04-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
39,4 mkr
▼ 5,9 %Årets resultat
-75 tkr
▼ 109,0 %Tillgångar
21,2 mkr
▲ 5,8 %Eget kapital
5,1 mkr
▼ 1,4 %Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Totala skulder
15,3 mkr
▲ 14,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 39 415 611 | 41 874 596 | 40 218 672 | 36 496 794 | 26 811 413 |
| Övriga externa kostnader | 3 390 833 | 3 491 800 | 2 638 336 | 2 729 642 | 2 420 918 |
| Personalkostnader | 12 211 034 | 11 563 495 | 10 787 220 | 9 847 666 | 8 212 955 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 289 702 | 7 763 012 | 6 599 860 | 6 216 506 | 3 474 151 |
| Resultat e. fin. poster | 5 479 597 | 7 916 379 | 6 599 920 | 6 217 481 | 3 473 656 |
| Resultat före skatt | −60 403 | 1 066 379 | 126 920 | 98 481 | 186 656 |
| Årets resultat | −74 796 | 833 348 | 106 265 | 42 285 | 103 892 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 441 619 | 983 264 | 1 090 409 | 1 179 290 | 393 618 |
| Omsättningstillgångar | 19 781 545 | 19 073 034 | 25 197 788 | 17 725 180 | 13 263 037 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | 0 |
| Summa tillgångar | 21 223 164 | 20 056 298 | 26 288 197 | 18 904 470 | 13 656 655 |
| Eget kapital | 5 119 698 | 5 194 495 | 4 361 147 | 4 254 882 | 4 212 597 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 303 466 | 13 401 803 | 20 817 050 | 12 712 588 | 7 226 058 |
| Soliditet (%) | 27,0 % | 32,0 % | 20,0 % | 30,6 % | 43,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 5,9 % jämfört med 2023, till 39,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 75 tkr, en nettomarginal på −0,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−1,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
18 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB