Aktivt företag

Laserclean Lidköping AB

AB Org.nr 5593120024
← Tillbaka

Översikt

Företaget kommer bedriva rengöring med laserteknik inom industrin och privatmarknad. Borttagning av rost, sot, klotter, fett, färg, oxider exempelvis och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
14 april 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43222 Ventilationsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 25530 Metallegoarbeten
Bransch (SNI)
SNI 18122 Tryckning av böcker och övriga trycksaker
Bransch (SNI)
SNI 18140 Bokbindning och annan verksamhet avseende tryckning
Bransch (SNI)
SNI 38214 Återvinning av källsorterat material
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bågegatan 16
Postnummer & ort
53152 LIDKÖPING
Registrerat namn
Laserclean Lidköping ABReg 2021-04-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
569 tkr
▼ 33,6 %
Årets resultat
77 tkr
▼ 55,4 %
Tillgångar
989 tkr
▲ 8,6 %
Eget kapital
284 tkr
▲ 36,9 %
Soliditet
28,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
325 tkr
▲ 96,0 %
Totala skulder
705 tkr
▲ 10,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 568 656 856 713 485 133 409 003 7 999
Övriga externa kostnader 180 855 192 207 279 569 - -
Personalkostnader 285 288 461 793 479 164 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 11 010 92 903 −362 400 - -
Resultat e. fin. poster 10 017 92 590 −370 023 225 085 −98 383
Resultat före skatt 76 617 171 790 −290 823 - -
Årets resultat 76 617 171 790 −290 823 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 603 950 683 150 762 350 - -
Omsättningstillgångar 384 981 227 112 136 290 - -
Kassa & bank 324 693 165 644 100 917 - -
Summa tillgångar 988 931 910 262 898 640 - -
Eget kapital 284 286 207 669 35 879 - -
Långfristiga skulder 600 000 600 000 600 000 - -
Kortfristiga skulder 104 645 35 993 116 961 - -
Soliditet (%) 28,7 % 28,6 % 16,9 % 23,7 % 11,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 33,6 % jämfört med 2024, till 569 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 77 tkr, en nettomarginal på 13,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 28,7 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−33,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
27,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
569 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Laserclean Lidköping AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-03 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Lidköping

Andra registrerade bolag med säte i Lidköping.

Alla företag i Lidköping →