Aktivt företag
Lasses Ventilation i Göteborg Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva konstruktion och montering av ventilationsanläggningar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 december 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Höga Hallar 14
- Postnummer & ort
- 43539 MÖLNLYCKE
- Registrerat namn
- Lasses Ventilation i Göteborg AktiebolagReg 1996-03-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
573 tkr
▼ 6,5 %Årets resultat
82 tkr
▼ 26,5 %Tillgångar
463 tkr
▲ 19,7 %Eget kapital
303 tkr
▲ 7,7 %Soliditet
65,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
319 tkr
▲ 25,4 %Totala skulder
159 tkr
▲ 51,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 572 568 | 612 091 | 400 058 | 852 468 | 685 311 |
| Övriga externa kostnader | 153 245 | 168 939 | 104 701 | - | - |
| Personalkostnader | 520 | 0 | 160 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 102 868 | 139 532 | 94 957 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 102 868 | 139 836 | 95 265 | 89 660 | 119 869 |
| Resultat före skatt | 102 868 | 139 836 | 95 265 | - | - |
| Årets resultat | 81 686 | 111 073 | 75 642 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 462 752 | 386 614 | 291 058 | - | - |
| Kassa & bank | 319 354 | 254 622 | 275 633 | - | - |
| Summa tillgångar | 462 752 | 386 614 | 291 058 | - | - |
| Eget kapital | 303 440 | 281 753 | 230 681 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 159 312 | 104 861 | 60 377 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,6 % | 72,9 % | 79,3 % | 66,1 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 6,5 % jämfört med 2024, till 573 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 82 tkr, en nettomarginal på 14,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
573 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Lasses Ventilation i Göteborg Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölnlycke
Andra registrerade bolag med säte i Mölnlycke.
- 4 Photonics ABAB
- 4 Us Design AktiebolagAB
- 4 Walls Design ABAB
- 4NO ABAB
- 4Paws ABAB
- 4titude ABAB
- 66 products ABAB
- 7H Mark Invest ABAB