Aktivt företag
Lavass Mäkleri AB
Översikt
Förmedling av bostäder.
- Registrerat
- 20 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- STIG LINDBERGS GATA, 11
- Postnummer & ort
- 13452 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Lavass Mäkleri ABReg 2018-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
485 tkr
▼ 56,9 %Årets resultat
-118 tkr
▼ 485,4 %Tillgångar
534 tkr
▼ 87,5 %Eget kapital
290 tkr
▼ 29,0 %Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
38 tkr
▼ 98,9 %Totala skulder
245 tkr
▼ 93,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 484 630 | 1 123 335 | 1 642 739 | 1 331 000 | 1 896 000 |
| Övriga externa kostnader | 448 464 | 540 431 | 527 063 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −121 040 | 40 570 | 224 700 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −118 148 | 39 352 | 224 431 | 44 000 | −257 000 |
| Resultat före skatt | −118 148 | 39 352 | 224 431 | - | - |
| Årets resultat | −118 148 | 30 655 | 202 970 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 72 917 | 72 917 | 72 917 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 461 457 | 4 218 300 | 667 440 | - | - |
| Kassa & bank | 38 316 | 3 642 101 | 306 914 | - | - |
| Summa tillgångar | 534 374 | 4 291 217 | 740 357 | - | - |
| Eget kapital | 289 804 | 407 952 | 377 297 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 244 570 | 3 883 265 | 363 060 | - | - |
| Soliditet (%) | 54,0 % | 10,0 % | 51,0 % | 5,0 % | 9,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 485 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 118 tkr, en nettomarginal på −24,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, upp från 5,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−24,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−56,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−28,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−40,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB