Aktivt företag
LAVID Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Montage och uthyrning av byggnadsställningar. Renovering av befintliga bostäder. Uthyrning av personal (bemanning). Catering- och caféverksamhet.
- Registrerat
- 14 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56222 Centralköksverksamhet för sjukhus, skolor, omsorgs- och andra institutioner
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 10910 Framställning av beredda fodermedel
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 77220 Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bygdevägen 11
- C/o
- Ordenes
- Postnummer & ort
- 19160 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- LAVID Group ABReg 2021-06-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,2 mkr
▼ 17,4 %Årets resultat
131 tkr
▼ 80,5 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 6,2 %Eget kapital
873 tkr
▲ 17,7 %Soliditet
51,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 52,3 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 8,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 247 035 | 6 349 796 | 213 921 | 26 332 |
| Övriga externa kostnader | 601 100 | 609 627 | 86 477 | 38 567 |
| Personalkostnader | 4 367 088 | 4 614 604 | 8 617 | 515 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 278 847 | 1 125 565 | 110 330 | −50 585 |
| Resultat e. fin. poster | 278 213 | 1 127 025 | 110 330 | −50 828 |
| Resultat före skatt | 187 284 | 845 171 | 110 330 | −50 828 |
| Årets resultat | 131 092 | 670 986 | 96 409 | −50 828 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 | 51 987 |
| Omsättningstillgångar | 2 273 562 | 2 141 476 | 170 796 | 35 117 |
| Kassa & bank | 1 702 643 | 1 118 044 | 4 809 | 32 486 |
| Summa tillgångar | 2 273 562 | 2 141 476 | 170 796 | 87 104 |
| Eget kapital | 872 659 | 741 567 | 70 581 | −25 828 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 028 120 | 1 118 055 | 100 215 | 112 932 |
| Soliditet (%) | 51,4 % | 45,1 % | 41,3 % | -29,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 17,4 % jämfört med 2023, till 5,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 131 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, centralköksverksamhet för sjukhus, skolor, omsorgs- och andra institutioner (SNI 56222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+395,3 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
15,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB