Aktivt företag
LB Entreprenad AB
Översikt
Verksamheten kommer att ägna sig åt byggprojekt inklusive målning och bygg städ och snickeri. Målgruppen är både privatpersoner och större företag.
- Registrerat
- 17 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61145 NYKÖPING
- Registrerat namn
- LB Entreprenad ABReg 2021-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,0 mkr
▼ 12,4 %Årets resultat
138 tkr
▼ 48,3 %Tillgångar
866 tkr
▼ 44,3 %Eget kapital
351 tkr
▲ 12,0 %Soliditet
47,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
509 tkr
▼ 65,0 %Totala skulder
435 tkr
▼ 58,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 985 350 | 9 112 071 | 4 181 447 | 1 965 070 |
| Övriga externa kostnader | 792 834 | 583 584 | 730 153 | - |
| Personalkostnader | 1 335 777 | 713 052 | 186 614 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 62 323 | 469 847 | 187 182 | - |
| Resultat e. fin. poster | 64 099 | 462 112 | 187 319 | 109 195 |
| Resultat före skatt | 182 073 | 341 111 | 138 226 | - |
| Årets resultat | 137 724 | 266 333 | 107 887 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 11 500 | 11 500 | 11 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 854 241 | 1 543 154 | 1 392 250 | - |
| Kassa & bank | 509 393 | 1 455 455 | 1 130 923 | - |
| Summa tillgångar | 865 741 | 1 554 654 | 1 403 750 | - |
| Eget kapital | 351 030 | 313 306 | 146 973 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 434 711 | 1 043 374 | 1 179 804 | - |
| Soliditet (%) | 47,9 % | 30,3 % | 14,8 % | 27,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 12,4 % jämfört med 2024, till 8,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 138 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 47,9 % vid årets slut, upp från 27,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+38,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-03-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB