Aktivt företag
LB ÖSTERÄNGEN 1 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68209 Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 107
- Postnummer & ort
- 27123 YSTAD
- Registrerat namn
- LB ÖSTERÄNGEN 1 ABReg 2021-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 58,3 %Årets resultat
76 tkr
▼ 84,3 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 92,1 %Eget kapital
587 tkr
▲ 14,9 %Soliditet
20,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
22 tkr
▲ 5574,1 %Totala skulder
2,9 mkr
▲ 141,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 523 177 | 1 594 000 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 512 744 | 11 763 | 289 308 | 1 219 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 248 425 | 1 535 064 | −289 308 | −1 219 | - |
| Resultat e. fin. poster | 243 068 | 1 531 697 | −290 176 | −1 219 | −1 219 |
| Resultat före skatt | 98 108 | 611 709 | 824 | 781 | - |
| Årets resultat | 76 073 | 485 028 | 551 | 621 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 503 599 | 935 256 | 136 429 | 69 762 | - |
| Omsättningstillgångar | 152 851 | 968 265 | 346 456 | 519 | - |
| Kassa & bank | 22 356 | 394 | 51 664 | 519 | - |
| Summa tillgångar | 3 656 450 | 1 903 521 | 482 885 | 70 281 | - |
| Eget kapital | 587 273 | 511 200 | 26 172 | 25 621 | - |
| Långfristiga skulder | 772 938 | 85 400 | 650 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 091 251 | 1 101 933 | 456 063 | 44 660 | - |
| Soliditet (%) | 20,5 % | 35,4 % | 5,4 % | 36,5 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 58,3 % jämfört med 2024, till 2,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 20,5 % vid årets slut, ned från 36,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,07).
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+58,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB
- A & A Trotters ABAB
- A Andebark AktiebolagAB