Aktivt företag
LE Fysiken AB
Översikt
Bolaget skall bedriva gym-, sport och friskvårdsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sågvägen 13
- Postnummer & ort
- 18440 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- LE Fysiken ABReg 2021-09-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,8 mkr
▲ 27,6 %Årets resultat
174 tkr
▲ 198,7 %Tillgångar
461 tkr
▼ 1,7 %Eget kapital
233 tkr
▲ 833,3 %Soliditet
50,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
151 tkr
▲ 28,9 %Totala skulder
228 tkr
▼ 48,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 837 297 | 2 223 501 | 1 453 379 | 705 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 054 247 | 2 138 392 | 1 757 494 | - |
| Personalkostnader | 333 260 | 141 254 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 192 249 | −172 285 | −428 290 | - |
| Resultat e. fin. poster | 174 086 | −176 377 | −429 846 | −1 066 000 |
| Resultat före skatt | 174 086 | −176 377 | −429 846 | - |
| Årets resultat | 174 086 | −176 377 | −429 846 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 25 131 | 47 026 | 68 921 | - |
| Omsättningstillgångar | 435 687 | 421 898 | 592 806 | - |
| Kassa & bank | 150 966 | 117 078 | 110 830 | - |
| Summa tillgångar | 460 818 | 468 924 | 661 727 | - |
| Eget kapital | 233 057 | 24 971 | 29 347 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 227 761 | 443 953 | 632 380 | - |
| Soliditet (%) | 50,6 % | 5,3 % | 4,4 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 705 tkr (2022) till 2,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 174 tkr, en nettomarginal på 6,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 50,6 % vid årets slut, upp från 7,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+59,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
74,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB