Aktivt företag
Lea Cares AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-25
Bolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt bedriva utveckling, tillverkning, import och export av kosmetika och sanitetsprodukter samt medicinsk användning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 20420 Tillverkning av parfym och toalettartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vallvägen 4A
- Postnummer & ort
- 75651 UPPSALA
- Registrerat namn
- Lea Cares ABReg 2021-08-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
120 tkr
▲ 17,1 %Årets resultat
-2,7 mkr
▼ 81,6 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 59,1 %Eget kapital
146 tkr
▼ 65,1 %Soliditet
11,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
268 tkr
▼ 36,8 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 201,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 120 108 | 102 595 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 244 898 | 648 284 | - |
| Personalkostnader | 1 431 669 | 873 758 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 681 683 | −1 488 753 | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 704 683 | −1 489 292 | −1 000 |
| Resultat före skatt | −2 704 683 | −1 489 292 | - |
| Årets resultat | −2 704 683 | −1 489 292 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 30 429 | 35 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 827 294 | 751 176 | - |
| Kassa & bank | 268 149 | 424 268 | - |
| Summa tillgångar | 1 251 103 | 786 176 | - |
| Eget kapital | 146 403 | 419 228 | - |
| Långfristiga skulder | 660 000 | 200 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 444 700 | 166 948 | - |
| Soliditet (%) | 11,7 % | 53,3 % | 10,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 2,7 mkr.
- Soliditeten var 11,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av parfym och toalettartiklar (SNI 20420). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
1,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
60 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-31
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB