Aktivt företag
LEA Creative Designs AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och försäljning av konsumentprodukter till detaljhandel. Bolaget ska även bedriva sömnad av textila produkter, kläder och heminredning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också jobba med test baserad hälsa.
- Registrerat
- 18 september 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Anrikningsvägen 21
- Postnummer & ort
- 79161 FALUN
- Registrerat namn
- LEA Creative Designs ABReg 2017-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▼ 14,2 %Årets resultat
148 tkr
▲ 70,7 %Tillgångar
930 tkr
▲ 0,1 %Eget kapital
576 tkr
▲ 34,4 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
682 tkr
▲ 69,6 %Totala skulder
177 tkr
▼ 51,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 506 996 | 1 755 508 | 1 886 434 | 1 941 745 | 1 506 000 |
| Övriga externa kostnader | 121 747 | 145 917 | 204 497 | 168 142 | - |
| Personalkostnader | 1 029 697 | 1 054 455 | 1 009 722 | 977 304 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 222 851 | 111 329 | 85 697 | 82 500 | - |
| Resultat e. fin. poster | 226 727 | 114 378 | 85 418 | 82 049 | 62 000 |
| Resultat före skatt | 187 727 | 111 378 | 61 418 | 57 049 | - |
| Årets resultat | 147 648 | 86 518 | 46 034 | 40 153 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 930 103 | 928 724 | 736 989 | 613 196 | - |
| Kassa & bank | 682 138 | 402 126 | 397 328 | 442 585 | - |
| Summa tillgångar | 930 103 | 928 724 | 736 989 | 613 196 | - |
| Eget kapital | 576 271 | 428 623 | 342 105 | 296 070 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 176 832 | 362 101 | 259 884 | 206 126 | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 58,0 % | 61,0 % | 63,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,9 mkr (2022) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 148 tkr, en nettomarginal på 9,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 63,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig stödverksamhet till företag (SNI 82990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB