Aktivt företag
Lea Wallin AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom marknadsföring, kommunikation och media samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska importera kaffe och övriga produkter, försäljning sker via E-handel och detaljhandel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Frögatan 241
- Postnummer & ort
- 93155 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- Lea Wallin ABReg 2018-08-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
86 tkr
▲ 105,8 %Årets resultat
28 tkr
▲ 132,9 %Tillgångar
213 tkr
▲ 12,4 %Eget kapital
183 tkr
▲ 18,2 %Soliditet
85,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
60 tkr
▲ 47,9 %Totala skulder
30 tkr
▼ 13,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 86 267 | 41 910 | 251 000 | 443 000 | 595 000 |
| Övriga externa kostnader | 56 129 | 60 408 | - | - | - |
| Personalkostnader | 2 182 | 85 936 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 27 956 | −104 434 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 28 188 | −85 750 | −294 000 | 101 000 | 241 000 |
| Resultat före skatt | 28 188 | −85 750 | - | - | - |
| Årets resultat | 28 188 | −85 750 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 115 000 | 115 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 97 921 | 74 433 | - | - | - |
| Kassa & bank | 60 329 | 40 783 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 212 921 | 189 433 | - | - | - |
| Eget kapital | 182 815 | 154 627 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 30 106 | 34 806 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 85,9 % | 81,6 % | 75,0 % | 84,8 % | 84,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 28 tkr.
- Soliditeten var 85,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost (SNI 47272). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−38,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
15,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-07-31)
Registrerad: 2026-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2025-12-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2024-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2023-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-07-31)
Registrerad: 2022-09-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB