Aktivt företag
Leadskompaniet AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva reklam- och mediebyråverksamhet, annonsförsäljning, utbildning inom reklam och media samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73120 Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12150 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Leadskompaniet ABReg 2023-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,6 mkr
▼ 30,4 %Årets resultat
84 tkr
▼ 59,3 %Tillgångar
524 tkr
▼ 22,8 %Eget kapital
218 tkr
▼ 10,7 %Soliditet
55,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
298 tkr
▼ 34,6 %Totala skulder
215 tkr
▼ 37,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 627 604 | 2 339 308 | 3 031 699 | 2 907 529 | 2 747 374 |
| Övriga externa kostnader | 235 875 | 128 321 | - | - | 360 137 |
| Personalkostnader | 940 216 | 817 138 | - | - | 1 751 187 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 112 151 | 366 925 | - | - | 147 872 |
| Resultat e. fin. poster | 109 611 | 366 502 | 1 578 | 468 482 | 147 840 |
| Resultat före skatt | 109 611 | 274 877 | - | - | 147 840 |
| Årets resultat | 83 806 | 206 154 | - | - | 112 757 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 37 500 | 50 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 486 881 | 629 544 | - | - | 623 382 |
| Kassa & bank | 297 760 | 455 384 | - | - | 368 619 |
| Summa tillgångar | 524 381 | 679 544 | - | - | 623 382 |
| Eget kapital | 217 868 | 244 061 | - | - | 281 673 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 214 888 | 343 858 | - | - | 341 709 |
| Soliditet (%) | 55,4 % | 46,6 % | 42,2 % | 61,6 % | 45,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,0 mkr (2024) till 1,6 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 84 tkr, en nettomarginal på 5,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,4 % vid årets slut, ned från 61,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, mediebyråverksamhet och annonsförsäljning (SNI 73120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−30,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−12,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
38,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB