Aktivt företag
Learnadox AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Företaget tillhandahåller utbildningar och kurser inom byggbranschen med fokus på att höja kompetensen hos yrkesverksamma. Vi tillhandahåller kurser inom säkerhet, miljö samt andra utbildningar enligt branschstandarder. Våra utbildningar kombinerar teori och praktik och leds av erfarna instruktörer för att säkerställa hög kvalitet och relevans.
- Registrerat
- 3 december 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85591 Arbetsmarknadsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kalvshällavägen 26
- Postnummer & ort
- 17744 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Learnadox ABReg 2024-12-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
389 tkr
Årets resultat
117 tkr
Tillgångar
276 tkr
Eget kapital
142 tkr
Soliditet
51,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
97 tkr
Totala skulder
134 tkr
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 389 148 |
| Övriga externa kostnader | 64 100 |
| Personalkostnader | 137 049 |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 148 299 |
| Resultat e. fin. poster | 148 460 |
| Resultat före skatt | 148 460 |
| Årets resultat | 116 959 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 276 153 |
| Kassa & bank | 97 029 |
| Summa tillgångar | 276 153 |
| Eget kapital | 141 959 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 134 194 |
| Soliditet (%) | 51,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 117 tkr, en nettomarginal på 30,1 %.
- Soliditeten var 51,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsmarknadsutbildning (SNI 85591). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,1 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
82,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB