Aktivt företag
Leda Fastighetsservice Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall reparations och underhåll av elektriska fastighet- sinventarier, såsom kyl-, frys- och tvättmaskiner, elektriska hemapparater, utförande av och service å VVS - installationer , äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ulvsundavägen 176 B
- Postnummer & ort
- 16867 BROMMA
- Registrerat namn
- Leda Fastighetsservice AktiebolagReg 1988-02-09
- Registrerat namn
- Råsunda Rör, Värme och SanitetReg 1999-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,7 mkr
▼ 3,4 %Årets resultat
355 tkr
▲ 104,9 %Tillgångar
3,6 mkr
▲ 15,5 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 33,2 %Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
745 tkr
▲ 153,6 %Totala skulder
2,2 mkr
▲ 6,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 12 666 882 | 13 115 926 | 11 716 000 | 13 959 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 055 072 | 2 241 140 | - | - |
| Personalkostnader | 4 608 040 | 5 028 273 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 378 787 | 169 443 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 381 643 | 173 228 | −799 000 | 82 000 |
| Resultat före skatt | 381 643 | 173 228 | - | - |
| Årets resultat | 354 999 | 173 228 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 14 312 | 31 900 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 579 273 | 3 080 161 | - | - |
| Kassa & bank | 744 644 | 293 621 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 593 585 | 3 112 061 | - | - |
| Eget kapital | 1 423 241 | 1 068 243 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 170 344 | 2 043 818 | - | - |
| Soliditet (%) | 40,0 % | 34,0 % | 32,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,4 % jämfört med 2024, till 12,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 355 tkr, en nettomarginal på 2,8 %.
- Soliditeten var 40,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB