Aktivt företag
Ledinge Bygg AB
Översikt
Byggentreprenad. Byggnads och snickeriarbeten och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ledinge 21
- Postnummer & ort
- 18696 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Ledinge Bygg ABReg 2013-10-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12,7 mkr
▼ 31,7 %Årets resultat
801 tkr
▼ 26,6 %Tillgångar
3,6 mkr
▼ 9,1 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 19,8 %Soliditet
74,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▼ 10,9 %Totala skulder
725 tkr
▼ 48,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 658 650 | 18 545 182 | 28 913 282 | 1 917 767 | 1 460 679 |
| Övriga externa kostnader | 476 520 | 559 325 | 571 822 | 397 555 | 366 808 |
| Personalkostnader | 618 209 | 612 296 | 502 213 | 527 231 | 396 665 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 996 821 | 1 812 356 | 2 187 546 | 137 944 | 46 480 |
| Resultat e. fin. poster | 1 017 960 | 1 841 542 | 2 188 654 | 137 617 | 46 480 |
| Resultat före skatt | 1 017 960 | 1 381 542 | 1 638 654 | 137 617 | 46 480 |
| Årets resultat | 801 189 | 1 092 244 | 1 290 605 | 109 202 | 36 065 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 636 080 | 411 148 | 0 | 0 | 7 170 |
| Omsättningstillgångar | 2 983 148 | 3 568 519 | 5 595 830 | 535 710 | 231 609 |
| Kassa & bank | 1 879 011 | 2 108 908 | 2 101 979 | 151 475 | 165 248 |
| Summa tillgångar | 3 619 228 | 3 979 667 | 5 595 830 | 535 710 | 238 779 |
| Eget kapital | 1 884 037 | 1 572 849 | 1 340 605 | 159 202 | 197 767 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 725 191 | 1 396 818 | 3 705 225 | 376 508 | 41 012 |
| Soliditet (%) | 74,2 % | 59,7 % | 31,8 % | 29,7 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 28,9 mkr (2022) till 12,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 801 tkr, en nettomarginal på 6,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 74,2 % vid årets slut, upp från 29,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+71,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
42,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
12,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB