Ledkryss of Sweden AB
Översikt
Design, tillverkning, försäljning av ledkryss samt konsultverksamhet inom organisationers samhällsansvar - tillverkning och försäljning av ledkryss, gjorda av återvunnet material - konstnärlig verksamhet och design, inredning med vår grafiska profil och vårt konstnärliga uttryck - detaljhandel, försäljning av konfektion med vår grafiska profil och vårt konstnärliga uttryck - konsultverksamhet och organisationsutveckling inom området hållbar utveckling. Utgångspnkt ISO 26000 (organisationers samhällsansvar) samt de 17 Globala Målen.
- Registrerat
- 4 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16281 Övrig trävarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Regementsgatan 32
- Postnummer & ort
- 83135 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Ledkryss of Sweden ABReg 2021-01-04
- Registrerat namn
- Storsjö StrandslöjdReg 2021-01-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 175 204 | 409 083 | 404 191 | 200 082 | 141 023 |
| Övriga externa kostnader | 80 602 | 266 979 | 216 793 | 92 800 | 39 993 |
| Personalkostnader | 277 | 2 439 | 0 | 399 | 407 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 76 483 | −130 812 | 95 942 | 23 391 | 13 744 |
| Resultat e. fin. poster | 75 976 | −131 038 | 95 638 | 23 391 | 13 744 |
| Resultat före skatt | 75 976 | −131 038 | 95 638 | 23 391 | 13 744 |
| Årets resultat | 75 976 | −131 038 | 74 496 | 18 132 | 10 913 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 34 370 | 34 370 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 204 997 | 157 769 | 260 755 | 128 816 | 45 905 |
| Kassa & bank | 54 105 | 71 969 | 192 892 | 59 890 | 45 905 |
| Summa tillgångar | 239 367 | 192 139 | 260 755 | 128 816 | 45 905 |
| Eget kapital | 71 935 | −2 703 | 128 541 | 54 045 | 35 913 |
| Långfristiga skulder | 152 000 | 140 000 | 50 000 | 50 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 15 432 | 54 842 | 82 214 | 24 771 | 9 992 |
| Soliditet (%) | 30,1 % | -1,4 % | 49,3 % | 42,0 % | 78,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 57,2 % jämfört med 2024, till 175 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 43,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 30,1 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig trävarutillverkning (SNI 16281). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2inspire ABAB