Aktivt företag
Leris AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inomelektronik/el samt elektronikkonstruktioner med inriktning mot verkstads- och fordonsindustrin. Bolaget ska även bedriva elinstallationer i båtar och fordon samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Långängsvägen 19X
- Postnummer & ort
- 72132 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Leris ABReg 2013-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 36,2 %Årets resultat
170 tkr
▼ 88,2 %Tillgångar
3,2 mkr
▼ 8,7 %Eget kapital
2,4 mkr
▼ 5,5 %Soliditet
90,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
78 tkr
▼ 93,4 %Totala skulder
194 tkr
▼ 45,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 098 778 | 1 721 187 | 0 | 1 085 654 | 1 472 824 |
| Övriga externa kostnader | 94 140 | 45 402 | 40 015 | 46 927 | 35 776 |
| Personalkostnader | 741 600 | 875 151 | 627 815 | 697 060 | 711 468 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 217 391 | 800 634 | −667 830 | 341 667 | 725 580 |
| Resultat e. fin. poster | 217 834 | 1 766 574 | −661 217 | 347 055 | 731 569 |
| Resultat före skatt | 217 834 | 1 566 574 | 18 783 | 307 055 | 681 569 |
| Årets resultat | 170 094 | 1 439 674 | 2 487 | 241 449 | 533 137 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 832 783 | 1 547 500 | 1 545 000 | 1 515 000 | 1 115 000 |
| Omsättningstillgångar | 341 420 | 1 930 242 | 148 717 | 1 152 761 | 1 814 324 |
| Kassa & bank | 78 358 | 1 178 319 | 24 137 | 1 114 795 | 1 453 145 |
| Summa tillgångar | 3 174 203 | 3 477 742 | 1 693 717 | 2 667 761 | 2 929 324 |
| Eget kapital | 2 399 964 | 2 539 870 | 1 295 196 | 1 568 709 | 1 596 260 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 194 239 | 357 872 | 18 521 | 39 052 | 313 064 |
| Soliditet (%) | 90,0 % | 86,0 % | 94,0 % | 90,0 % | 82,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 36,2 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 15,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 90,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-10-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-10-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2021-10-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB