Aktivt företag
Letme Lantz AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sjukvård, sport och tennis samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 15 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsåkersvägen 4
- Postnummer & ort
- 29170 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- Letme Lantz ABReg 2022-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▼ 6,7 %Årets resultat
62 tkr
▼ 50,0 %Tillgångar
448 tkr
▼ 10,6 %Eget kapital
324 tkr
▼ 10,6 %Soliditet
72,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
251 tkr
▲ 4,6 %Totala skulder
123 tkr
▼ 10,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 191 946 | 1 276 948 | 1 205 513 | 1 239 000 |
| Övriga externa kostnader | 455 518 | 335 257 | 281 553 | - |
| Personalkostnader | 656 433 | 788 305 | 848 816 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 79 995 | 153 386 | 75 144 | - |
| Resultat e. fin. poster | 80 489 | 155 118 | 75 787 | 322 000 |
| Resultat före skatt | 80 489 | 155 118 | 75 787 | - |
| Årets resultat | 61 750 | 123 425 | 60 010 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 447 509 | 500 334 | 356 630 | - |
| Kassa & bank | 250 617 | 239 680 | 123 786 | - |
| Summa tillgångar | 447 509 | 500 334 | 356 630 | - |
| Eget kapital | 324 179 | 362 429 | 269 004 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 123 330 | 137 905 | 87 626 | - |
| Soliditet (%) | 72,4 % | 72,4 % | 75,4 % | 67,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 6,7 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 62 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 1-2U Sverige ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2F Invest & Konsult ABAB
- 2printit ABAB