Aktivt företag
Lev ung Kliniken Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Estetiska injektionsbehandlingar och andra skönhetsbehandlingar. Även försäljning av hudvårdsprodukter. Utbildar även inom dessa områden.
- Registrerat
- 4 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87301 Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Emil Hedelius g.82
- C/o
- C/o Andrea Isa
- Postnummer & ort
- 60376 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Lev ung Kliniken AktiebolagReg 2020-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 33,1 %Årets resultat
571 tkr
▲ 50,0 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 63,2 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 67,0 %Soliditet
87,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 56,9 %Totala skulder
125 tkr
▲ 71,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 585 739 | 1 191 569 | 1 331 219 | 1 590 018 |
| Övriga externa kostnader | 266 607 | 221 087 | 212 336 | 410 679 |
| Personalkostnader | 1 000 | 0 | 0 | 1 483 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 970 967 | 616 189 | 779 697 | 812 442 |
| Resultat e. fin. poster | 979 701 | 640 784 | 780 530 | 812 442 |
| Resultat före skatt | 721 827 | 480 784 | 630 530 | 653 442 |
| Årets resultat | 570 829 | 380 598 | 500 334 | 513 606 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 294 918 | 70 444 | 70 444 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 980 683 | 1 324 124 | 1 338 076 | 869 216 |
| Kassa & bank | 1 619 567 | 1 032 227 | 1 252 316 | 653 535 |
| Summa tillgångar | 2 275 601 | 1 394 568 | 1 408 520 | 869 216 |
| Eget kapital | 1 423 368 | 852 539 | 1 038 941 | 538 607 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 125 359 | 73 029 | 60 579 | 171 609 |
| Soliditet (%) | 87,9 % | 87,8 % | 91,2 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 33,1 % jämfört med 2023, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 571 tkr, en nettomarginal på 36,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 87,9 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
61,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+9,1 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
40,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB