Aktivt företag
Levandegöra Omsorg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget skall bedriva omsorgsverksamhet inom ramen för LSS, SoL och andra typer av arbetsinriktade insatser samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88102 Öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fryksdalsbacken 12-14
- Postnummer & ort
- 12343 FARSTA
- Registrerat namn
- Levandegöra Omsorg ABReg 2019-05-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,2 mkr
▲ 61,6 %Årets resultat
765 tkr
▲ 334,7 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 84,4 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 196,7 %Soliditet
50,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
967 tkr
▲ 54,5 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 47,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 173 000 | 5 678 000 | 2 661 000 | 511 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 926 000 | 1 824 000 | 678 000 | - | - |
| Personalkostnader | 5 498 000 | 3 751 000 | 1 918 000 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 982 000 | 332 000 | 219 000 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 972 000 | 330 000 | 219 000 | 85 000 | −32 000 |
| Resultat före skatt | 972 000 | 235 000 | 154 000 | - | - |
| Årets resultat | 765 000 | 176 000 | 114 000 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 120 000 | 122 000 | 29 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 408 000 | 1 249 000 | 492 000 | - | - |
| Kassa & bank | 967 000 | 626 000 | 264 000 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 528 000 | 1 371 000 | 521 000 | - | - |
| Eget kapital | 1 154 000 | 389 000 | 199 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 214 000 | 822 000 | 258 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 50,7 % | 37,6 % | 48,0 % | 54,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 511 tkr (2021) till 9,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 765 tkr, en nettomarginal på 8,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 50,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning (SNI 88102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+61,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+161,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
66,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Farsta
Andra registrerade bolag med säte i Farsta.
- 08 Digital Ekonomi ABAB
- 08Team ABAB
- 0xAC mjukvaru och konsulttjänster ABAB
- 1987 Prestige Worldwide ABAB
- 2can Consulting ABAB
- 360 Memories ABAB
- 3MT GROUP ABAB
- A J Consulting ABAB