Aktivt företag
Lewenco Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall idka handel med byggmaterial och begagnade maskiner, handel och postorderförsäljning av varor och konkurspartier av byggmaterial och begagnade maskiner handel med stålpartier, handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46872 Partihandel med metallavfall och metallskrot
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Portalgatan 4 H
- Postnummer & ort
- 75423 UPPSALA
- Registrerat namn
- Lewenco AktiebolagReg 1989-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
3,5 mkr
▼ 15,3 %Årets resultat
373 tkr
▼ 79,1 %Tillgångar
4,6 mkr
▼ 8,9 %Eget kapital
4,5 mkr
▲ 3,9 %Soliditet
99,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
257 tkr
▼ 70,6 %Totala skulder
36 tkr
▼ 90,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 518 010 | 4 152 143 | 1 565 798 | 1 474 506 | 1 189 000 |
| Övriga externa kostnader | 24 935 | 29 743 | - | - | - |
| Personalkostnader | 11 581 | 11 581 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 132 120 | 1 863 652 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 213 520 | 2 252 690 | 189 801 | 542 976 | 65 000 |
| Resultat före skatt | 473 520 | 2 252 690 | - | - | - |
| Årets resultat | 372 861 | 1 785 590 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 585 975 | 5 033 237 | - | - | - |
| Kassa & bank | 257 214 | 875 078 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 4 585 975 | 5 033 237 | - | - | - |
| Eget kapital | 4 549 830 | 4 376 969 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 13 869 | 13 869 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 22 276 | 382 399 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 99,2 % | 91,1 % | 97,0 % | 96,0 % | 97,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 15,3 % jämfört med 2025, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 373 tkr, en nettomarginal på 10,6 %.
- Soliditeten var 99,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med metallavfall och metallskrot (SNI 46872). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,3 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+31,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
8,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-10-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-11-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB