Lewicki Holding Aktiebolag
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är driva försäljning och förmedling av fordon och datorutrustning, återtagningar av leasad egendom samt egendom med äganderättsförbehåll, konsultation inom sektorn nödlidande krediter, uthyrning av fordon, finansiell verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lagen om bank eller kreditrörelse, handel med värdepapper, förvaltning av dotterbolagsaktier, förvaltning av fastigheter samt idka med ovan angiven verksamhet, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergkällavägen 39 D
- Postnummer & ort
- 19279 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Lewicki Holding AktiebolagReg 2018-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 322 164 | 4 195 222 | 6 367 339 | 5 102 510 | 3 412 229 |
| Övriga externa kostnader | 796 804 | 571 982 | 1 026 428 | 638 387 | - |
| Personalkostnader | 4 689 205 | 3 319 374 | 4 541 563 | 3 527 741 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 660 013 | 178 192 | 616 444 | 748 642 | - |
| Resultat e. fin. poster | 827 930 | 63 855 491 | 22 763 761 | 6 668 572 | 5 468 892 |
| Resultat före skatt | 827 930 | 63 855 491 | 22 763 761 | 6 668 572 | - |
| Årets resultat | 697 180 | 63 853 901 | 22 622 662 | 6 524 434 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 614 464 | 17 580 607 | 11 818 281 | 10 006 022 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 481 911 | 65 589 392 | 14 794 346 | 1 440 938 | - |
| Kassa & bank | 1 615 737 | 64 351 332 | 1 307 075 | 1 275 706 | - |
| Summa tillgångar | 20 096 375 | 83 169 999 | 26 612 627 | 11 446 960 | - |
| Eget kapital | 18 014 658 | 81 817 479 | 25 463 578 | 8 840 916 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 1 500 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 081 717 | 1 352 520 | 1 149 049 | 1 106 044 | - |
| Soliditet (%) | 90,0 % | 98,0 % | 96,0 % | 77,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 697 tkr, en nettomarginal på 11,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 90,0 % vid årets slut, upp från 77,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB