Aktivt företag
LG Kontextuellt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Företaget ska bedriva utbildning, handledning, konsultation och vägledning utifrån en kontextuell, interpersonell och vetenskaplig referensram.
- Registrerat
- 21 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85400 Universitets- eller högskoleutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fågelbärsgatan 2
- C/o
- c/o Sanna Gustafsson
- Postnummer & ort
- 70360 ÖREBRO
- Registrerat namn
- LG Kontextuellt ABReg 2022-03-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
217 tkr
▼ 13,8 %Årets resultat
125 tkr
▼ 30,2 %Tillgångar
421 tkr
▲ 19,0 %Eget kapital
312 tkr
▲ 26,5 %Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
186 tkr
▼ 40,8 %Totala skulder
109 tkr
▲ 1,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 217 031 | 251 730 | 161 740 |
| Övriga externa kostnader | 49 139 | 16 019 | 7 938 |
| Personalkostnader | 9 241 | 9 130 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 158 393 | 226 269 | 153 802 |
| Resultat e. fin. poster | 158 030 | 226 269 | 153 802 |
| Resultat före skatt | 158 030 | 226 269 | 153 802 |
| Årets resultat | 125 338 | 179 660 | 122 120 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 9 851 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 411 109 | 353 664 | 218 688 |
| Kassa & bank | 186 053 | 314 289 | 181 788 |
| Summa tillgångar | 420 960 | 353 664 | 218 688 |
| Eget kapital | 312 118 | 246 780 | 147 120 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 108 842 | 106 884 | 71 568 |
| Soliditet (%) | 74,0 % | 70,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 13,8 % jämfört med 2023, till 217 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 125 tkr, en nettomarginal på 57,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, upp från 67,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, universitets- eller högskoleutbildning (SNI 85400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
73,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
57,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,8 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
40,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB